ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ÖYP BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

 

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), öğretim üyesi ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Yasasının yurtdışı ve yurtiçi doktora öğrenimini kapsayan 33. ve 35. maddelerinin harmanlanması ile geliştirilmiş bir modeldir.  

 ÖYP Araştırma Görevliliği süreci:

1-     Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na başvuru tarihleri ve koşulları www.yok.gov.tr adresinde ilan edilmektedir. Başvuru yapan adaylar Merkezi Atama Sistemi ile ÖYP puanlarına göre üniversitelerine yerleştirilirler.

2-     ÖYP Araştırma Görevlisi olan adaylar lisansüstü öğrenimlerini yapacakları üniversiteye başvuru yaparlar. Gaziantep Üniversitesi’nde lisansüstü öğrenim yapmak isteyen adaylar başvuru tarihlerini ve başvuru yapılabilecekleri bölümleri ve kontenjanlarını http://oyp.gantep.edu.tr/ adresinden takip edebilirler.

3-     Gaziantep Üniversitesi’nde ilgili Anabilim Dalları’na başvuran adaylar, Usul ve Esaslarda belirtilen ÖYP puanına (lisans genel not ortalamasının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanın%60’ı ve varsa yabancı dil puanının %15’i alınarak hesaplanan ve en son girilen ALES ve Yabancı Dil Sınav sonuçlarına göre güncellenebilen puanı) göre sıralanır ve Gaziantep Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimlerini sürdürmeye hak kazanan adaylar http://oyp.gantep.edu.tr/adresinde ilan edilir.

4-     Lisanüstü eğitimlerini Gaziantep Üniversitesi'nde sürdürmek üzere kabul alan ÖYP Araştırma Görevlileri bağlı bulundukları üniversitelere başvururak kadrolarının geçici olarak Gaziantep Üniversitesi’ ne aktarılmasını talep ederler.

 

 

ADRES


Üniversite Bulvarı
Gaziantep Üniversitesi
Rektörlük Binası
27310 GaziantepTÜRKİYE
E-Posta |
oyp(et)gantep.edu.tr